TEDA
Français
Deutsch
English
Türkçe
Arama Ana Sayfa İletişimTEDA Projesi desteğiyle yayınlanan “Kırmızı Pelerinli Kent” İsveç’te Büyük Yankı Uyandırdı!

Aslı Erdoğan’ın “Kırmızı Pelerinli Kent” adlı romanı İsveç’te büyük yankı uyandırdı... 

Kasım ayı başında yayımlanan kitap, ülkenin önemli bütün gazetelerinde, önde gelen eleştirmenlerce övüldü. Aftenposten gazetesi, ”büyülü bir kitap, büyülü bir dil” ifadesini kullanırken, Svenska Dagbladet gazetesi Le Clezio`dan beri ilk kez yabancı bir yazarı kapağına taşıdı. Ülkenin öteki büyük gazetesi Dagens Nyheten da kültür sanat ekinin kapağına Aslı Erdoğan ve romanını koyarken, Sydsvenkan, Göteborgs Posten vb. gazete ve dergilerde de roman tartışıldı.

Televizyon kanallarına da davet edilen Aslı Erdoğan, Tabucchi, Ian Mc Ewan, Erica Jong gibi dünya çapında tanınmış yazarların konuştuğu Kulturhuset´de bir söyleşi gerçekleştirdi ve ”bu sonbaharın en güçlü yazarı`olarak tanıtıldı.

“Kırmızı Pelerinli Kent”, Bakanlığımızca TEDA Projesi kapsamında desteklenerek Ramus Yayınevi tarafından Ulla Lundstrom çevirisiyle yayınlanmıştı. Aynı yayınevi yine TEDA Projesi desteğiyle ”Mucizevi Mandarin”i de yayınlanmış, kitap İsveç’te ”yılın kitapları” kategorisine girmişti.

Zürih Şehir Yazarı Aslı Erdoğan

Aslı Erdoğan, 2012 Zürih Kent Yazarı seçildi. Literaturhaus ve PEN’in değerlendirmesiyle, altı aylık bir burs kazanan yazar, Zürih’te kalarak konferanslara, okuma günlerine katılacak ve kent üzerine yazacak. PWG Vakfı işbirliğiyle sağlanan bu bursu, daha önce Finlandiya’dan Olli Jalonen ve Hindistan’dan Kiran Nagarkar kazanmıştı. Aslı Erdoğan, yurt dışında çeşitli ödüllerin yanı sıra,   Heinrich Böll, Margerite Yourcenar, Andre Malraux, M.E.E.T.  burslarını kazanmış, Almanya, Fransa, Belçika, Bosna-Hersek  gibi  çeşitli ülkelerde ‘konuk yazar’ olarak bulunmuştu.
Bu site Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanmıştır.
© 2012 www.tedaproject.com